Mít čápa „na komíně“ přináší štěstí a skvělou společnost jednoho z našich nejkrásnějších ptáků. Ovšem čapí hnízdo je obrovská stavba a připravit stabilní základ není zcela snadné. Komín v Třebíči jsme v loňském roce nechali zpevnit ocelovými pásy.
Čáp bílý náleží k čeledi čápovitých (Ciconidae), jež zahrnuje 19 druhů, vyznačujících se typickou stavbou těla – dlouhýma nohama, krkem a zobákem a dlouhými a širokými křídly, které umožňují mistrné plachtění. Všichni čápovití mají i podobný způsob života – obývají otevřená stepní prostranství, hnízdí na vyvýšených místech a dlouhým obratným zobákem loví potravu brouzdajíce mělkou vodou nebo kráčejíce po souši. Většina druhů žije v tropických a subtropických oblastech a čápi, kteří se naučili žít v chladnějších koutech Země – jako je náš čáp bílý – se ke svým příbuzným do teplých krajin vracejí alespoň na zimu.
V letošním roce (2022) jsme zařazeni do programu kroužkování mladých čápů.
V roce 2020, jsme začali, podrobněji, sledovat hnízdo třebíčských čápů. Odkryli jsme zajímavé příběhy a chod čapí domácnosti.
Jak se dařilo čápům před nainstalováním kamery, kolik měli mladých, a kdy se vracel Tom z teplých krajin?
Počty mladých, vyvedených čápů:
2021 – 5 vajec, 4 mláďata, vyvedena 2 mláďata
2020 – 4 vejce, 3 mláďata, vyvedena 2 mláďata
2019 – vyvedena 2 mláďata
2018 – vyvedena 2 mláďata
2017 – 3 mláďata, vyvedena 2 mláďata
2016 – vyvedeno 5 mláďat
2015 – vyvedena 3 mláďata
2014 – vyvedena 3 mláďata
Návraty Toma a Týny:
1. dubna 2021 – první se vrátila samice Týna, o pár hodin později přilétá Tom
20. března 2020 – první se vrátil Tom, Týna se k němu přidává až 6. dubna
2019 – 9. března
2018 – 21. března
2017 – 28. března
2016 – 31. března
2015 – 24. března
Samice klade tři až pět vajec, které se vylíhnou po měsíci. S prvními náročnými leteckými pokusy začnou mláďata až ve stáří dvou měsíců a zcela se osamostatní ještě o týden či dva déle. Do té doby je starostliví rodiče učí všemu, co budou pro život potřebovat.
Čápi zcela dospívají až ve třech letech, do „svatby“ se také nijak nehrnou. Poprvé zahnízdí většinou ještě o pár let později. Z toho plyne, že čáp bílý musí mít poměrně dlouhý život – až přes třicet let, jak ukázaly nálezy kroužkovaných jedinců. V zajetí byl zaznamenán dokonce úctyhodný věk 48 let.
Projekt Čápi Třebíč vznikl v souladu s novým brandem sportovní prodejny Fly stork v Třebíči. Prodejna je neodmyslitelně spojena s komínem, na kterém se čapí hnízdo nachází již více než 10 let. Fly stork je jedním z největších prodejců cyklistického zboží předních značek v České republice a disponuje velkými skladovými prostory. Plusy prodejny jsou služby spojené s cyklistikou – servis a půjčovna elektrokol, kol.
Život s těmito tvory nás přiměl k myšlence umístit webkameru, která umožní lidem ze širokého okolí sledovat čápy a jejich mláďata.
Ve spolupráci s ornitology a ochránci přírody, jsme prošli veškeré informace, které byly nezbytně nutné k tomu, aby nedošlo k narušení a ohrožení života čápů na třebíčském hnízdě. I přes varování, že záběry mohou být pro citlivé jedince neúnosné, jsme se rozhodli začít psát příběh třebíčských čápů. Ukázat lidem, jak příroda funguje v blízkosti jejich obydlí, jak žijí poslové jara, kteří neváhají zdolat dlouhou a nebezpečnou cestu z teplých krajin sem do Třebíče, aby zde každý rok vyvedli nové generace bílých čápů.
Historky z hnízda jsou vtipné, napínavé, velmi překvapivé a samozřejmě nechybí ani ty smutné až „nervy drásající“. Ze sledování jsme se dozvěděli o těchto krásných tvorech fakta, která jsme netušili. Sledujte čápi s námi.